C+D 201450th Anniversary

Craft + Design Show

presented by Altria
at the Science Museum of Virginia
2500 West Broad Street, Richmond

The Visual Arts Center of Richmond celebrates its 50th Anniversary at the Craft + Design Show on Friday, November 21 through Sunday, November 23, 2014, in Richmond, Virginia. Considered an intimate, museum-quality show, the Craft + Design Show has gained a long-standing reputation for hosting the finest in contemporary crafts. The show attracts exhibitors from across the nation as well as local favorites.

Science Museum of Virginia, 2500 W. Broad St., Richmond, VA
Saturday, Nov. 22nd 11 a.m. – 6 p.m. and Sunday, Nov. 23 10 a.m. – 5 p.m.
Free Parking
Artist and vendor information

From the artists

2014 Craft + Design Attending Artists

 

Ceramics

David Camden
Scott Causey
Jack Charney
Chatham Monk
Andrew Otis
Sangjoon Park
Justin Teilhet (2013 award winner)
Sarah Turner
Jeff Vick

Fiber

Tregea Bevan (2001 award winner)
K Riley
Anna Shapiro
Alberto Toro

Functional Metal

Tom Chenoweth (2002, 2004, 2006 and 2008 award winner)
Wendy Stevens (2011-2013 award winner)

Glass

Lynda Carlson
Ryan Gothrup
Stephen Nelson
Randi Solin
Paul Willsea (2013 award winner)

Jewelry

Susan Adams
Eric Burris (2013 award winner)
Marie Chamblin (1999, 2004, 2007 and 2008 award winner)
Megan Clark
Theodora Fine
Melissa Finelli
Michele Friedman
Carol Fugmann
Sarah Hassler
Stacy Krantz
Lee Marraccini (1997 award winner)
Ayala Naphtali
Gabriel Ofiesh (1998 award winner)
Donna Sylvestri

Mixed Media

Brad Devlin
Julie Girardini (1997 award winner)
Robin Kranitzky (2001 award winner)
David Winigrad

Sculpture/3-D

James Floyd (2013 Best in Show)
Daniel Lai

Wearable

Ignatius Creegan (2009 award winner)
Joanna Ciecholewski
Catherine Coloney
Andrea Donnelly (2012 and 2013 award winners)
Robert Stadnycki
Mary Sly, Lynn Yarrington (2004 award winner)

Wood

Deborah Bahm
Tamra Billand
Michael Brown
Neil Claypoole
Richard Hines
Davrill Nash

 

C+D 2013 Award Winners

MCGUIRE WOODS ELISABETH SCOTT BOCOCK BEST IN SHOW AWARD
James Floyd

GINTHER FAMILY CERAMICS AWARD
Justin Teilhet

HOOVER & STRONG AWARD FOR DESIGN IN PRECIOUS METAL
Marie Chamblin Dirom

KAYHOE-HOFSTETTER-IRVIN AWARD FOR TRADITIONAL CRAFT MATERIALS
Melissa Finelli

KAYHOE-HOFSTETTER-IRVIN AWARD FOR INNOVATIVE MATERIALS OR PROCESSES
Eric Burris

WELLBORN + WRIGHT AWARD FOR WOOD OR RECYCLED MATERIALS
Chris Horney

MARY LOU DEAL CONTEMPORARY DESIGN AWARD Sponsored by the family and friends of Mary Lou Deal
Andrea Donnelly

ADOLF JEWELERS GLASS AWARD
Paul Willsea

BB&T FIBER OR WEARABLE ARTS AWARD
Wendy Stevens